Ruční mytí nádobí nepatří zrovna mezi oblíbené činnosti. Některé domácnosti si přizvaly na pomoc se špinavým nádobím myčku. Ale některé stále myjí po staru za pomoci houbičky, prostředku na nádobí a utěrky. Jaké triky vám pomohou ušetřit čas, peníze ale i zdraví? Čtěte níže.
Pozor na tekoucí vodu
Myjete nádobí pod tekoucí vodou? Je to velice častá chyba. Než nádobí totiž umyjete, proteče vám zbytečně spoustu litrů vody. A každoroční vyúčtování vás pak nemile překvapí. Lepší varianta je napustit si dřez a zašpuntovat ho. Než také začnete špinavé nádobí mýt, nechte ho chvíli odmočit.
Tip: správné pořadí mytí je od nejméně znečištěných kusů, tedy začněte hrnky přes talíře až po kastroly a pánvičky
Čistý dřez
Umyjete nádobí a tím to pro vás hasne? Tak pozor, po každém mytí, umyjte prostředkem na nádobí také dřez. Jinak se na něm začnou množit bakterie a to jistě nechcete. Jednou za týden ho také vydrhněte speciálním prostředkem na čištění kuchyňských dřezů. Zbavíte ho nečistot, mastnoty, ale i nebezpečných mikroorganismů.
Čistá houbička
Používáte houbičku téměř až do rozpadnutí? Další častá chyba. Vlhko a teplo je ideální prostředí pro bakterie, které se dále množí. Každý týden si tak vezměte novou a nebojte se ji dezinfikovat vařící vodou nebo za pomoci mikrovlnné trouby.
Utěrka na nádobí
Na lince máte připravenou čistou, suchou utěrku do které pak utřete omyté nádobí. Ale která z nás ji taky občas nepoužije na utření špinavých rukou? Snadno se tak může stát, že z čisté utěrky je kus špinavého hadru do kterého utíráte čisté nádobí. Řešení je pověsit si v kuchyni na 2 háčky utěrku na nádobí a malý ručník na ruce.
Mycího prostředku akorát
Ve snaze co nejrychleji a nejefektivněji umýt nádobí dáváme až příliš mycího prostředku. Nejenže může ulpět na nádobí a my ho pak zkonzumujeme, ale při velkém množství může vytvářet nepěkné mapy. Vždy se držte doporučeného dávkování uvedeném na obale.